Ankara Söndürme Sistemi FM200 Nedir? Ne İşe Yarar?

FM 200 söndürme sistemi bir gazlı söndürme sistemidir. FM200 yangın söndürme sistemi içerisinde HFC227-ea söndürücü dedektör bulunmaktadır.

FM200 gazlı yangın söndürme sistemleri çevre dostu bir söndürme sistemidir ve birçok önemli iş merkezlerinde bu söndürme sistemleri kullanılır.

FM 200 elektriksel iletkenliği olmayan, temiz, renksiz, çevre dostu ve insanlar için zararsız bir yangın söndürme dedektörüdür . FM 200, geride herhangi bir kalıntı bırakmadan, öncelikle ısıyı absorbe ederek, alevin sönmesini sağlayan, ve böylece yangından sonraki oluşabilecek hasarları, kayıpları ve çalışan sistemin zaman kaybını en aza indiren, herkes tarafından kabul ve saygı gören bir sistemdir.

Ankara yangın söndürme sistemlerinde kullanınlan  FM200 içindeki gazın özellikleri aşşağıdaki gibidir : 

  • Belli bir rengi olmayan gazdır.
  • Koku verme özelliğine sahiptir.
  • Elektrik iletkenliği yoktur.
  • Ozon tabakasına zarar vermemektedir.
  • Kimyasal bir gaz olmadığı için; insan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmamaktadır.
  • Fiziksel bir gaz olan FM200 gazı; uygun şekilde kullanılması durumunda, yanıcı yüzeye diğer söndürücülerin verdiği hasarı da vermemektedir.
  • Uygulanan ortamda hızlıca yayılır.
  • Ekonomik açıdan bakılacak olursa diğer kullanılan gazlara göre daha hesaplıdır.

Ankara yangın söndürme sistemi FM200 birçok parçanın bir araya gelmesi ile kurulur.Ankara yangın söndürme firmaları bu bileşenlerle birlikte uzman ekip yollayarak kurulumu sağlarlar.FM200 bileşenlerine göz atacak olursak :

FM 200 Depolama – FM 200 gazının kimyasal maddesi özel bir tüp veya birkaç tüp dizisi içerisinde muhafaza edilir. Bu tüpler özel montaj elemanları ile sabitlenerek güvence altına alınır.

FM 200 Dağıtım Elemanları – FM 200 gazı, koruma altında olan mekana döşenmiş olan uygun deşarj nozulları ve hidrolik hesapları yapılmış borulama sistemi ile dağıtılır.

Diğer Bileşenler - FM 200 sisteminin kurulumunu, bağlantı parçaları, manometre, basınç kontrol anahtarı, solenoid ve manuel valf mekanizması, havalandırma kontrollü çek valf ve diğer bazı malzemeler tamamlar.

Kontrol Paneli – Kontrol Paneli, elektrikli aktüatör, dedektörler, uyarı cihazları, tüplerin basıncını ve herhangi bir manuel bırakma ve iptal durumunu izler. Tüm elektrik veya elektronik cihazların kontrol paneline bağlanması gerekir.

Erken Uyarı Algılama ve Alarm Cihazları - Erken uyarı algılama cihazları manuel bırakma ve iptal durumu ile birlikte sistem verimliliğini en üst düzeye çıkarırken, sesli ve görsel alarm cihazları personelin uyarılmasını sağlar.

Ankara yangın söndürme sistemi FM200 ün kullanıldığı birçok alan vardır.Çoğu iş merkezinin en önemli noktalarında bu sistem kullanılmaktadır. Bilgisayar Odaları, Telefon Santralleri, İletişim Merkezleri, Müzeler, Sanat Galerileri, Sistem Kontrol Odaları, Jeneratör Bölümleri, Güç Dağıtım Merkezleri, Banka Kasaları, Kütüphaneler, Teyp, Disket ve Disk gibi Depolama Alanları, Aseton Gibi Alev Alabilen Sıvı Depoları gibi

FM200 Gazlı Söndürme Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Gaz miktarı standartlara göre hesaplanmalıdır.

Borulama hidrolik hesap programında doğrulanmış projelere göre yapılmalıdır.

Basınç sınıfına uygun boru ve fittings kullanılmalıdır.(Dikişsiz çelik çekme boru SCH40-80 / 3000 lb. Dövme çelik fittings)

İşin ehli kişiler tarafından montajı yapılmalıdır, çünkü bir bağlantı elemanın yanlış yönde (yatay ya da dikey) monte edilmesi gazın dağılımını olumsuz yönde etkiler.

Boru hattı sızdırmaz olmalıdır. Boru tesisatı azot gazı ile belirli süre ve basınç değerinde test edilmelidir.

Oda sızdırmaz olmalıdır. Kablo, boru geçiş noktalarında bulunan açıklıklar kapatılmalıdır. Havalandırma kanallarına açılan menfez ya da büyük açıklıklar, yangın algılama ve söndürme paneli tarafından kontrol edilecek otomatik damperler ile kapatılmalıdır. Böylece gaz boşalmadan önce sızdırmazlık sağlanmış olur. Sızdırmazlık sağlanmaması durumunda sönmüş olan yangın tekrar tutuşabilir, bu sebeple gaz 10 dakika boyunca odada kalmalıdır. Bunu gözlemlemek için Door-fan Oda Sızdırmazlık Testi yapılmalıdır.

Fm 200 gazlı söndürme sistemleri bakımı

Ankara yangın söndürme sistemleri firmaları tarafından mekanlarınızda kurulmuş olan fm200 gazlı söndürme sistemlerinin uzun yıllar verimli bir şekilde ve aksamada çalışabilmesi için, kontrata bağlı periyodik bakım hizmeti vermekteyiz. Fm 200 gazlı söndürme sistemleri bakım hizmeti için tedbir Ankara yangin sondurme ile iletişime geçebilirsiniz.

Ankara yangın gazlı söndürme sistemi Fm 200 fiyatı

Fm 200 gazlı söndürme sistemleri fiyatı ve fm 200 gazlı söndürme sistemleri teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

0312 394 71 14

Adres: 88 Oto Sanayi Sitesi 2.Bölge 2279.Cadde   

No:2 İVOGSAN-Ostim-Ankara